Trwa ładowanie proszę czekać ...

Namierzanie telefonu komórkowego: jak to działa?

25 kwietnia 2016

jak działa namierzanie telefonuBez wątpienia nie raz zastanawialiśmy się nad tym, na czym polega działanie usługi namierzania telefonu komórkowego. Wiele osób sądzi, że jest to kolejna usługa oferowana przez operatorów komórkowych bądź też firmy, które zajmują się rynkiem telekomunikacyjnym. Sądzimy, że to, na jakiej zasadzie działa ta usługa to tajemna wiedza, która niedostępna jest dla odbiorcy końcowego, którym jest użytkownik usługi lokalizacji.

Okazuje się, że zasada działania jest naprawdę prosta, a przedstawienie jej w sposób zrozumiały dla każdego nie nastręcza żadnych problemów. Zaczynamy od podstaw.

Dzisiaj w zasadzie każdy nowoczesny telefon komórkowy posiada wbudowany odbiornik GPS. Jest to małych rozmiarów płytka elektroniczna, która potrafi odbierać sygnały dochodzące do ziemi aż z dwudziestu czterech satelitów znajdujących się na orbicie. Wykonywanie szeregu obliczeń matematycznych pozwala na sprawdzenie z jakiego miejsca odebrano sygnały, a także pod jakim kątem sygnał dotarł do urządzenia. Aby określone mogły zostać współrzędne geograficzne telefonu potrzebne są dane pochodzą przynajmniej z trzech satelitów. Uzyskane dane trafiają do oprogramowania naszego telefonu komórkowego. Ten wysyła je dalej.

jak namierzyć telefon komórkowyZa pomocą Internetu lub wiadomości SMS trafiają na stronę internetową, na której możemy sprawdzić, w którym miejscu aktualnie znajduje się mąż, żona czy nasza pociecha. Rzecz jasna nie jest to wszystko. Znaczna część aplikacji, które dzisiaj są dostępne daje nam także możliwość sprawdzenia lokalizacji przy pomocy odbiorników BTS. Jeżeli moduł GPS jest w telefonie wyłączony bądź złe warunki atmosferyczne nie pozwalają na odbiór sygnału z satelity telefon sprawdza miejsce, w którym jest zalogowany.

Na terenie całej Polski znajdują się nadajniki należące do operatorów komunikacyjnych. To właśnie poprzez łączenie się z nimi telefon pozwala nam na wykonywanie rozmów. Trzeba pamiętać, że w przypadku tej drugiej rozmowy lokalizacja nie jest już tak bardzo dokładna. Wszystko dlatego, że każdy odbiornik działa jedynie na określonym terenie.